Katedra oliwska zaliczana jest do najpiękniejszych zabytków architektury sakralnej w Polsce. Dla turystów odwiedzających Gdańsk, jest ona bardzo ważnym punktem w programie krajoznawczej wycieczki. Na czym polega wyjątkowość tego miejsca? Jakie atrakcje czekają tu na zwiedzających?
Katedra oliwska i jej dzieje
Gdańsk – Oliwa to ciekawa dzielnica, której początki mają ścisły związek z cysterskim osadnictwem nad Potokiem Oliwskim w XII wieku. Założone tu opactwo cysterskie szybko stało się miejscem bardzo ważnym – nie tylko dla wiernych. We wzniesionej tu katedrze gościli m. in. Władysław Łokietek, Zygmunt August oraz Jan III Sobieski. Ze względu na piękną architekturę, cenne wyposażenie i rolę, jaką świątynia ta odegrała w dziejach kraju, często określa się ją mianem „Wawelu Północy”. Choć z zewnętrz wygląda ona dość skromnie, w jej wiekowych murach kryją się bezcenne skarby. Na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę?
W oliwskiej katedrze: jakie dzieła sztuki zasługują na wyróżnienie?
Cennych zabytków, które do dziś można podziwiać w tej pięknej świątyni, jest wiele. Którym należy się szczególna uwaga? W kościele tym dominuje styl barokowy i rokokowy, nie brak tu jednak dzieł sztuki typowych dla renesansu. Całość świetnie się uzupełnia, dzięki czemu wnętrze katedry może zachwycić każdego. Liczne ołtarze oraz obrazy przyciągają uwagę zwiedzających, przy czym na specjalne uznanie zasługuje tu obraz znajdujący się w ołtarzu Wszystkich Świętych. To obraz Hermana Hahna, który przedstawia scenę „Koronacji Marii Panny”. Ciekawym zabytkiem, któremu warto się tu przyjrzeć, jest też pochodzący z końca XVI wieku grobowiec rodziny Kosów. Z tego samego okresu pochodzi piękny grobowiec książąt pomorskich, będący największą ozdobą nawy południowej. Koniecznie trzeba też zwrócić uwagę na te dzieła sztuki, które znajdują się w prezbiterium. Ołtarz główny z końca XVII wieku z obrazem przedstawiającym Matkę Boską i patrona cystersów – św. Bernarda, to cenne dzieło sztuki, obok którego nie można przejść obojętnie. Warto też zajrzeć do XV-wiecznej kaplicy św. Krzyża (Opackiej), w której wystroju główną rolę pełnią…lustra. Zabytkiem najważniejszym, który rozsławił oliwską katedrę w całej Europie, są jednak organy. Ten rokokowy instrument, pochodzący z końca XVIII wieku, może się pochwalić ogromną ilością piszczałek (jest ich prawie 8 tysięcy) oraz rewelacyjnym brzmieniem, które ściąga do Gdańska – Oliwy miłośników muzyki organowej z odległych zakątków świata.
Muzeum Diecezjalne: raj dla miłośników sztuki
Wizytę w oliwskiej katerze warto połączyć z wizytą w tutejszym Muzeum Diecezjalnym. W tym kościelnym skarbcu zgromadzono tak cenne dzieła sztuki, jak pochodzący z 1520 roku tryptyk Świętej Rodziny czy XV-wieczny kodeks. Dzięki tak cennym eksponatom wizyta w tym muzeum staje się wyjątkowym doświadczeniem oraz przygodą, która na długo pozostaje w pamięci.
Z wizytą w Pałacu Opatów
W skład zabytkowego kompleksu w Gdańsku – Oliwie wchodzi też Pałac Opatów, będący ciekawym przykładem stylu rokoko z pierwszej połowy XVIII stulecia. Rezydencja, którą zbudowano dla ostatniego opata oliwskiego – Jacka Rybińskiego, do dziś zachwyca swą formą. Dziś w jego murach ma swą siedzibę Galeria Sztuki Współczesnej, będąca miejscem bardzo chętnie odwiedzanym przez miłośników malarstwa.
Wrocław: Katedra św. Jana Chrzciciela w Ostrowie Tumskim
Gdańsk – Oliwa to niezwykła dzielnica, która każdego z nas może oczarować swym pięknem. To ważny cel wycieczki dla każdego miłośnika architektury i sztuki sakralnej, a jednocześnie miejsce, któremu tak wiele uwagi poświęcają wierni z całego kraju.