Gniezno
Położone na Pojezierzu Gnieźnieńskim Gniezno znane jest przede wszystkim jako pierwsza stolica Polski. To miasto pełne zabytków, które chętnie zwiedzają turyści. Gniezno to również jeden z najważniejszych punktów na prowadzącym przez malownicze tereny Wielkopolski Szlaku Piastowskim.
Gniezno odegrało ważną rolę w dziejach Polski, będąc areną ważnych wydarzeń historycznych. To właśnie tu Bolesław Chrobry gościł cesarza Ottona III, tu również utworzono pierwsze w Polsce arcybiskupstwo. Dziś Gniezno jest ważnym ośrodkiem nie tylko przemysłowym i kulturalnym, ale również turystycznym.
Wzgórze Lecha
W Gnieźnie warto odwiedzić Wzgórze Lecha, na którym w okresie wczesnego średniowiecza znajdował się gród piastowski. Dziś grodu nie ma, jest za to katedra i znajdujące się w jej pobliżu Muzeum Archidiecezjalne.
Katedra Wniebowzięcia NMP w Gnieźnie należy do najważniejszych świątyń w Polsce, jest też jednym z najcenniejszych zabytków w naszym kraju. Tu w średniowieczu koronowano polskich władców. Trójnawowa bazylika otoczona jest wieńcem 13 kaplic. Posiada również dwie zakrystie oraz bibliotekę. Wnętrze tej świątyni zachwyca swą surowością i prostą formą. W jej wyposażeniu na uwagę zasługują w szczególności relikwiarz św. Wojciecha oraz jego płyta grobowa, a także ustawiony w katedrze pomnik Prymasa Stefana Wyszyńskiego.
Drzwi Gnieźnieńskie
Najsłynniejszym zabytkiem związanym z tą katedrą są jednak słynne Drzwi Gnieźnieńskie. Najprawdopodobniej powstały one w latach 70-tych XX wieku. Składają się z dwóch skrzydeł odlanych z brązu. Na tych drzwiach przedstawiono sceny z życia św. Wojciecha.
Warto również odwiedzić podziemia tej katedry, w których zobaczyć można relikty najstarszych budowli na Wzgórzu Lecha. To fragmenty dawnych kościołów romańskich, które stały dawniej w miejscu katedry.
Drugim ważnym kościołem jest na Wzgórzu Lecha kościół św. Jerzego. Jego historia sięga okresu średniowiecza, jednak swój obecny kształt zawdzięcza odbudowę w okresie baroku. Na Wzgórzu tym chętnie zwiedzany jest również Muzeum Archidiecezjalne, które zajmuje wnętrza budynku z XVIII stulecia. Można tu zobaczyć wiele cennych wyrobów ze srebra oraz złota, które pochodzą ze skarbca katedry gnieźnieńskiej. Wśród ciekawych zabytków sztuki romańskiej można zobaczyć kielich św. Wojciecha oraz pierścienie biskupie w XII i XIII wieku. Cenna jest również kolekcja prezentująca pamiątki związane z kardynałem Wyszyńskim.
Inne zabytki
Z innych zabytków sakralnych Gniezna warto zobaczyć również wczesnogotycki kościół franciszkański oraz gotycki kościół św. Jana Chrzciciela. Tu szczególnie ważną role ogrywa XIV-wieczna polichromia, która zdobi ściany świątyni. Ciekawym doświadczeniem może być również wizyta w Muzeum Początków Państwa Polskiego. Eksponaty zgromadzone w tej placówce ukazują najdawniejsze dzieje Wielkopolski oraz pierwszej stolicy państwa polskiego. Ciekawa jest również prezentowana w tym muzeum kolekcja portretów najważniejszych przedstawicieli władz kościelnych Gniezna.
5 najważniejszych atrakcji w Gnieźnie
Czy to wszystkie atrakcje Gniezna? Nie – miejsc godnych uwagi jest tu jeszcze sporo. Nowy Ratusz oraz pomniki upamiętniające wydarzenia z nieco nowszej historii Wielkopolski, parki miejskie i liczne świątynie sprawiają, że w Gnieźnie turyści nudzić się z pewnością nie będą.