Ten ciekawy zabytek architektury sakralnej jest jednym z najważniejszych punktów w programie niemal każdej wycieczki po Szczebrzeszynie. Utrzymany w stylu renesansu lubelskiego, kuszący ciekawą formą i pięknym wyposażeniem, kościół św. Mikołaja wywiera ogromne wrażenie na zwiedzających go turystach.
Co warto wiedzieć na jego temat?
Wiadomo, że parafia w Szczebrzeszynie ma długa historię, a o jej ustanowieniu wspominają dokumenty z końca XIV wieku. Fundatorem pierwszego kościoła parafialnego w mieście był Dymitr z Goraja, ówczesny właściciel Szczebrzeszyna. Ważnym okresem dla miasta i parafii stał się wiek XVI, kiedy to Szczebrzeszyn stał się własnością Jana Zamojskiego. W początkach XVII wieku rozpoczęto budowę obecnego kościoła św. Mikołaja. Wzniesiono go dzięki staraniom księdza Mikołaja Kiślickiego – proboszcze szczebrzeszyńskiego, a jednocześnie dziekana kapituły zamojskiej.
O tym kościele pisał już także portal www.legnicainfo.pl, dlatego wiemy, że kościół ten konsekrował w 1620 roku biskup Jerzy Zamoyski. Mimo częstych pożarów i licznych konfliktów, świątynia ta przetrwała do naszych czasów. Jest to obiekt murowany, wzniesiony z kamienia i cegły. Świątynia posiada trzy nawy, piękne prezbiterium oraz dwie kaplice boczne, utrzymane w stylu renesansowym. Zewnętrzną ścianę prezbiterium zdobi kartusz herbowy Zamojskich oraz akt konsekracji kościoła, wydany przez biskupa Jerzego Zamojskiego. W kościelnym wnętrzu uwagę przyciąga drewniany ołtarz główny, w którym umieszczono obraz patrona kościoła – św. Mikołaja. Z drewna wykonano też cztery ołtarze boczne, w których można zobaczyć m. in. obrazy przedstawiające św. Walentego i Matkę Bożą. Warto tu również zwrócić uwagę na piękne dekoracje stiukowe oraz na oryginalną ambonę, pochodzącą z XVII stulecia.