Przemyskie TOP 7: co koniecznie trzeba zobaczyć w tym mieście?

Przemyskie TOP 7: co koniecznie trzeba zobaczyć w tym mieście?

Przemyśl zachwyca wyjątkową atmosferą, piękną okolicą oraz historią, o której najlepiej przypominają nam tutejsze zabytki i muzea. Na jakie atrakcje koniecznie trzeba zwrócić uwagę podczas wycieczki po tym mieście? Oto 7 propozycji dla tych, którzy w najbliższym czasie zamierzają odwiedzić to miasto.

TOP 7. Kościół Karmelitów Bosych

Kościół Ojców Karmelitów Bosych pod wezwaniem św. Teresy jest jedną z najcenniejszych pamiątek po zakonnikach, którzy do Przemyśla zawitali w latach 20-tych XVII wieku. Świątynia ta do dziś wzbudza zachwyt swym wyposażeniem, a w jej wnętrzu wyróżnia się ambona w kształcie łodzi, ozdobiona figurami apostołów Piotra i Pawła. Można tu również ujrzeć wiele tablic pamiątkowych, przypominających o mieszkańcach Przemyśla oraz o żołnierzach, którzy stracili życie podczas II wojny światowej.

TOP 6. Muzeum Archidiecezjalne

Muzeum Archidiecezjalne w Przemyślu powstało w 1902 roku i jest najstarszą placówką muzealną na terenie województwa podkarpackiego. Kto zajrzy do jego wnętrza, ten będzie mógł się nacieszyć widokiem wyjątkowo cennych dzieł sztuki. Gotyckie rzeźby i tryptyki, cenna kolekcja portretów sarmackich – oto najważniejsze atrakcje, z jakimi można się tu spotkać.

TOP 5. Kopiec Tatarski

To miejsce jest bardzo chętnie odwiedzane i przez miłośników legend, i przez tych, którzy cenią sobie piękne widoki. Jak twierdzą niektórzy, kopiec ów ma być mogiłą tatarskiego chana, który poległ w trakcie walk stoczonych w rejonie Przemyśla, nie brak też głosów, według których powstanie tego kopca miało mieć związek z kultem słońca. Jak jest w rzeczywistości? Mimo wieloletnich badań, wiedza na temat tego obiektu pozostaje dość skromna. Jedno jest pewne – widok, jaki się z niego roztacza, na długo zapisze się w pamięci każdego z nas.

TOP 4. Wieża Zegarowa

Wieża Zegarowa zajmuje bardzo ważne miejsce w miejskiej panoramie, świetnie sprawdza się też jako punkt widokowy. Wzniesiona w XVIII wieku, miała służyć jako dzwonnica przy greckokatolickiej katedrze, której budowy jednak nie rozpoczęto. Obecnie wieża ta znana jest jako siedziba jedynego w Polsce Muzeum Dzwonów i Fajek, uznawanego za jedną z najważniejszych atrakcji na terenie Przemyśla.

TOP 3. Kościół św. Marii Magdaleny

Należący do Franciszkanów kościół św. Marii Magdaleny to piękna budowla, we wnętrzu której można ujrzeć wiele cennych dzieł sztuki. Na szczególne wyróżnienie w tym miejscu zasługują ścienne malowidła, na których przedstawiono najważniejsze wydarzenia z życia przemyskich zakonników. Można tu zobaczyć m.in. obraz przedstawiający męczeństwo franciszkanów, zamordowanych przez Wołochów na pobliskim rynku w 1498 roku, scenę ukazującą ucieczkę wojsk Rakoczego, który miał się wystraszyć przechowywanych w kościele franciszkańskim relikwii św. Wincentego.

TOP 2. Bazylika Archikatedralna

Ta potężna budowla sakralna jest jedną z turystycznych wizytówek miasta oraz obowiązkowym punktem w programie każdej wycieczki po jego terenie. Uwagę przyciąga m.in. katedralna wieża, licząca sobie 71 m wysokości, oraz piękne wnętrze, w którym na szczególne wyróżnienie zasługuje figurka Matki Bożej Jackowej. Warto tu również zwrócić uwagę na XVIII-wieczny pałac biskupi, znajdujący się w pobliżu katedry.

TOP 1. Zamek Kazimierzowski

Zamek Kazimierzowski to kolejny zabytek, którego w trakcie wycieczki po Przemyślu nie można pominąć. Pierwotnie była to gotycka budowla o typowo obronnym charakterze, jednak kolejni panowie zamku wprowadzali sporo zmian w jego wyglądzie. Szczególnie w tym zakresie zasłużyli się Piotr Kmita oraz Marcin Krasicki, znany też jako inicjator wielkiej przebudowy zamku w pobliskim Krasiczynie. Pozostałości zamku robią wielkie wrażenie, podobnie jak Park Zamkowy, założony w połowie XIX wieku. Zamek do dziś jest ważnym punktem na kulturalnej mapie Podkarpacia, a działający tu Teatr „Fredreum” jest najstarszym teatrem amatorskim w Polsce.

Skarby sztuki sakralnej: Pelplin

Zwiedzanie Przemyśla może się dla wielu z nas okazać fantastyczną przygodą oraz lekcją historii, która na długo zapisze się w naszej pamięci. To wyjątkowe miasto zadziwia pięknem architektury oraz unikalnymi muzeami, a czas spędzony na jego terenie dla nikogo nie będzie czasem straconym.

Leave a Reply